Cmentarz Witomiński

Największym gdyńskim cmentarzem jest Cmentarz Witomiński. Został założy w 1929 r. Na powierzchni ok. 23 ha znajduje się 35 tys. grobów. Cmentarz wyróżnia się urozmaiconą konfiguracją terenu oraz bogatą roślinnością w tym licznym, okazałym drzewostanem.
Na Cmentarzu Witomińskim, z powodu braku wolnych powierzchni terenu, pogrzeby odbywają się wyłącznie do istniejących grobów rodzinnych oraz do miejsc odzyskanych po grobach zlikwidowanych.

Uzyskanie nowego miejsca na tym cmentarzu może odbyć się jedynie po spełnieniu warunków określonych regulaminem gdyńskich cmentarzy komunalnych zatwierdzonych Zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdyni.

Miejsca do pogrzebów urnowych (po kremacji) dostępne są bez ograniczeń aż do wyczerpania zasobów.

Przy cmentarzu znajdują się biura Zarządu Cmentarza, kaplica, magazyn trumien
i akcesoriów pogrzebowych, archiwum cmentarza oraz pomieszczenia dla obsługi technicznej.

W biurze cmentarza załatwia się wszelkie formalności związane z administrowaniem cmentarzem oraz wykonywaniem usług pogrzebowych i cmentarnych.

Na Cmentarzu Witomińskim co roku odbywa się około 800 pogrzebów, co stanowi ok. 50% wszystkich pogrzebów na gdyńskich cmentarzach komunalnych, z czego 40% stanowią pogrzeby po kremacji. Dla zapewnienia warunków do dalszego upowszechniania kremacji wybudowano cztery estetyczne kolumbaria.

Na Cmentarzu Witomińskim wybudowano „ścianę pamięci” dla upamiętnienia zmarłych, którzy nie mają własnego grobu.

lokalizacja cmentarza witominskiego